Ruské státní televize prý ve zpravodajství straní Trumpovi

Ruské státní televizní kanály se pozorně věnují americkým prezidentským volbám. Převzaly ale jazyk republikánského kandidáta Donalda Trumpa a věří, že volby jsou zmanipulované penězi z účtů jeho demokratické soupeřky Hillary Clintonové. Napsal to ruský list The Moscow Times.

Moderátor televizní stanice Rossija 24 Dmitrij Kiseljov nedávno osočil americká média z toho, že manipulují prezidentskou kampaní a nechávají se koupit od demokratické kandidátky Clintonové, napsal ruský list. Kiseljov citoval Trumpa, že výsledky voleb budou zfalšované, což realitní magnát řekl během poslední prezidentské debaty minulé úterý.

Kiseljov divákům přehrál videonahrávku, ve které Trump kritizuje podle něj neupřímná média. Moderátor oznámil, že na základě těchto informací lze americké volby považovat za netransparentní a zmanipulované.

Kiseljov také řekl, že do Spojených států nebyli vpuštěni mezinárodní volební pozorovatelé, „především ti z Ruska“. Nezmínil se ale, že americké ministerstvo zahraničních věcí dovolí volebním pozorovatelům z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) volby monitorovat. Rusko, které si přálo vlastní monitorovací misi, se nabídky spolupracovat s OBSE zřeklo.

Motiv zmanipulovaných amerických voleb se objevil i ve vysílání jiné ruské stanice, upozorňují The Moscow Times. Moderátor státní stanice První kanál dal otevřeně najevo, že podporuje Trumpa. Fotografii Clintonové přitom doprovázela písnička s tématikou volebních podvodů. Přednášku o lobbistech a jejich vlivu na volby zakončila informace o tom, že Trumpovi se dá důvěřovat, protože peníze nepotřebuje, uzavřely The Moscow Times.

Newsletter