Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Rusko a USA jsou prý blízko dohody o Sýrii

Ruští představitelé se shodli se zástupci Spojených států na všech technických otázkách potřebných pro uzavření dohody o bezpečnostních pravidlech v syrském vzdušném prostoru. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Memorandum o porozumění, které by mělo vést k předcházení incidentů mezi letouny, by mělo být podepsáno v blízké budoucnosti, sdělilo ministerstvo.

„Veškeré technické záležitosti byly odsouhlaseny, text dokumentu nyní procházejí ruští a američtí právníci,“ uvedl zástupce šéfa generálního štábu ruské armády Andrej Kartapolov. Moskva podle něj stále chce, pokud jde o Sýrii, mnohem širší spolupráci jak se Spojenými státy, tak i s dalšími zeměmi.

Rusko začalo s bombardováním cílů v Sýrii na konci září, Spojené státy stojí v čele koalice, která podniká letecké údery na islamistické cíle v Sýrii a Iráku již od loňského srpna. Zapojení Moskvy do operací v syrském vzdušném prostoru vyvolalo obavy ohledně incidentů mezi americkými a ruskými letouny, uvedla agentura Reuters. Pentagon informoval o nedávném případu, kdy se ruská stíhačka pohybovala jen několik kilometrů od amerických bezpilotních letadel a stíhaček.

Američtí a ruští armádní představitelé spolu jednali i ve středu. Pentagon tehdy ve svém prohlášení uvedl, že během videokonference bylo „dosaženo pokroku v diskuzích s cílem zajistit bezpečné letecké operace nad Sýrií“.

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy si USA a Rusko rozumí právě jen, pokud jde o téma bezpečnosti na syrském nebi. Mají ale rozdílné názory na strategie, které by zemi měly přinést mír. Obama na tiskové konferenci v Bílém domě rovněž uvedl, že syrská občanská válka je magnetem pro extremisty a může skončit jen politickým řešením, kdy se moci ujme legitimní vláda.

Již na konci září Obama ve svém projevu uvedl, že vítězství nad radikály z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii bude dosaženo po odchodu syrského prezidenta Bašára Asada. Asad podle něj na poklidné protesty reagoval represemi a zabíjením a není schopen zemi dovést k míru. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je naopak „obrovskou chybou“, že mezinárodní společenství s Asadem v boji proti islamistům nespolupracuje.

Newsletter