Rusko zvažuje prodej podílu ve VTB za 103 miliard RUB

Rusko by mohlo prodat podíl 10,9 procenta v druhé největší bance v zemi VTB v roce 2017. Cenu podílu odhaduje vláda na 103 miliard rublů (40,5 miliardy Kč). Řekl to agentuře Interfax náměstek ministra financí Alexej Mojsejev.

Mojsejev dodal, že prodej by mohl být opožděn kvůli západním sankcím uvaleným na banku.

Rusko nutně potřebuje peníze kvůli sankcím a poklesu cen ropy. Vláda představila privatizační plán, který by podle ministerstva financí měl rozpočtu přinést 130 miliard rublů díky prodeji podílů ve VTB a přepravní firmě Sovcomflot. Ministr hospodářství Alexej Uljukajev je ve výhledu příjmů z privatizace optimističtější a tento měsíc uvedl, že Rusko by mohlo z prodeje podílů ve státních firmách získat 200 až 300 miliard rublů ročně.

Mojsejev řekl, že ministerstvo reviduje své odhady příjmů rozpočtu z privatizace na roky 2017 až 2019 a číslo bude dva a půlkrát vyšší, než původní odhady ministerstva. Ministerstvo hospodářství podle něj navrhlo řadu dalších prodejů státních podílů firem jako ruské železnice RZhD, provozovatele ropovodů Transněfť a telekomunikační skupiny Rostelekom, napsala agentura Reuters.

Newsletter