Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Ruský cenzurní úřad zablokoval weby s výzvou k bojkotu voleb

Ruský úřad dohlížející na internet a média Roskomnadzor dnes zablokoval čtyři internetové stránky, na nichž se objevily výzvy k bojkotu zářijových parlamentních voleb. O umlčení výzev k bojkotu hlasování požádala generální prokuratura, podle které se na daných stránkách vyskytly i pokusy koordinovat nepovolené protestní akce.

Názvy webů úřad neupřesnil, podle mluvčího proto, aby jim nedělal zbytečnou reklamu. Dva weby následně výzvu stáhly, přístup ke zbývajícím dvěma omezili operátoři.

„V případě kopírování protiprávních informací budou i další weby zařazeny do registru (zakázaných stránek) a přístup k nim bude omezen,“ varoval úřad.

„Maření voleb rozvrací základy ústavního zřízení v Rusku, podle kterého nejvyšším bezprostředním vyjádřením moci mnohonárodnostního lidu federace jsou referenda a svobodné volby,“ vysvětlil Roskomnadzor.

Po minulých parlamentních volbách na konci roku 2011 se pod vlivem zpráv o falšování výsledků ve prospěch vládní strany v Rusku zdvihla do té doby nevídaná vlna protivládních demonstrací. Masové protesty umlčel až na jaře 2012 Vladimir Putin po návratu do Kremlu přijetím řady represivních zákonů a uspořádáním několika ukázkových odstrašujících procesů, mimo jiné se členky punkové skupiny Pussy Riot.

Rusové budou volit poslance Státní dumy, dolní komory parlamentu, 18. září. Polovička sněmovny vzejde ze stranických kandidátek, polovička z 225 jednomandátových okruhů. Současně se v polovičce ruských regionů odehrají volby do regionálních sněmů a v sedmi oblastech i volby gubernátorů či hlav autonomních republik.

Newsletter