Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v říjnu zrychlil

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu dosáhla nejrychlejšího tempa růstu od začátku letošního roku. Firmy přitom zvýšily ceny nejvýrazněji za více než pět let. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnost IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje jsou příznivou zprávou pro Evropskou centrální banku (ECB), která se prostřednictvím mimořádně uvolněné měnové politiky snaží podpořit hospodářský růst i inflaci v eurozóně.

Index podnikatelské aktivity, který je považován za dobrý indikátor celkového hospodářského růstu, v říjnu stoupl na 53,7 bodu ze zářijových 52,6 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského prosince. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst podnikatelské aktivity.

„Je to povzbudivý obraz (ekonomiky),“ řekl k dnešním údajům ekonom Chris Williamson ze společnosti IHS Markit. Upozornil, že pokud by index podnikatelské aktivity zůstal na nynější úrovni, signalizovalo by to růst celé ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí v rozsahu 0,4 procenta. Poukázal rovněž na známky toho, že by se hodnota indexu mohla dál zvyšovat.

Ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky eurozóny zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v předchozích třech měsících. První rychlý odhad vývoje hrubého domácího produktu eurozóny ve třetím čtvrtletí by měl statistický úřad Eurostat zveřejnit v polovině listopadu.

Dílčí index výstupních cen se v říjnu podle průzkumu IHS Markit vyšplhal na 50,5 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2011. To signalizuje, že růst poptávky dává firmám větší prostor ke zvyšování cen.

Meziroční inflace v eurozóně v září podle údajů Eurostatu zrychlila na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Nadále však výrazně zaostává za cílem ECB, podle kterého by se měla pohybovat těsně pod dvěma procenty.

ECB se snaží inflaci a hospodářský růst podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Banka minulý týden podle očekávání neprovedla ve své měnové politice žádné úpravy. Ponechala si však otevřené dveře k prodloužení programu nákupu dluhopisů na prosincovém zasedání.

Newsletter