Na devizových trzích pozorujeme mírné tlaky na slabší dolar. Proti euru se americká měna drží v pásmu posledních dní mezi 1,1850-1,1890 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Schvalování útoku v Istanbulu asi skončí před tureckým soudem

Lidi, kteří v Turecku na internetu i jinde schvalovali novoroční teroristický útok v Istanbulu, čelí trestnímu oznámení. Na ankarskou generální prokuraturu se dnes obrátilo turecké sdružení barů a žádá trest pro uživatele internetových sítí, kteří masakr s 39 oběťmi na životech schvalovali. S odvoláním na turecká média o tom informovala agentura AP.

Podle státní agentury Anadolu mají být stíháni i ti, kteří z náboženských či jiných důvodů odsuzovali silvestrovské oslavy a vyhrožovali násilím. Barová asociace kritizovala jednu školu, která oslavy zakázala, stejně jako transparenty vyvěšené na budovách s výhrůžkami násilím těm, kdo se drží tradice Santa Clausů. Kritice neunikly ani výhrůžné titulky na stránkách místních novin.

Turecký premiér Binali Yildirim na svém twitterovém účtu varoval, že proti lidem uveřejňujícím podporu terorismu budou přijata „zákonná opatření“.

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí dnes mezitím vyjádřilo pochybnosti nad tím, že by pachatelem útoku v Istanbulu byl kyrgyzský občan, jak se spekuluje v tureckém tisku. Nařídilo nicméně svému konzulátu v Istanbulu, aby v rámci svých sil tyto informace ověřil.

Turecké ministerstvo vnitra dnes informovalo, že v týdnu před silvestrovským incidentem zadrželo 147 lidí podezřelých z kontaktů s extremistickou organizací Islámský stát, která se k útoku přihlásila. Ve vazbě skončilo 25 zadržených.

Newsletter