Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Sdílená ekonomika je v Česku teprve na začátku, rychle ale roste

Tzv. sdílená ekonomika je v Česku teprve na začátku, roste ale velmi rychle. Aplikace jako Uber a Liftago mají na pražském trhu s osobní dopravou již podíl deset až 15 procent. Trh se sdíleným ubytováním, například Airbnb, zatím představuje pouze jedno procento z celkové kapacity lůžek v ČR. Vyplývá to z Analýzy vybraných sektorů sdílené ekonomiky v ČR, který dnes představila Asociace pro mezinárodní otázky.

Mezi hlavní hráče na trhu sdílené osobní přepravy patří Uber, Liftago, Taxify či Hopin Taxi. V českém hlavním městě zaujímají na trhu s osobní přepravou deset až 15 procent. „A to ať již se odhad vytváří na základě počtu aktivních řidičů, kteří používají aplikace sdílené ekonomiky, nebo podle počtu absolvovaných jízd za jeden měsíc, které v Praze mohou kolísat od 800.000 k jednomu milionu,“ uvádí dokument. S ohledem na zvyšující se objem jízd je možné do několika let očekávat nárůst významnosti těchto služeb.

Podle analýzy roste segment sdíleného ubytování v ČR velmi rychle a může dosáhnout až 100 procent za rok. Například Airbnb uvádí meziroční růst svých hostitelských nabídek o 86 procent. Trh se sdíleným ubytováním dosahuje však podle analýzy v ČR z celkového pohledu kapacity lůžek zatím pouhé jedno procento. „Naopak, když se zaměříme na počet realizovaných transakcí v Praze, tak ten podíl může dosáhnout třeba až 25 procent,“ uvedl jeden z autorů analýzy Kryštof Kruliš.

Na trhu sdíleného ubytování se zatím nevyprofiloval silný český hráč, který by konkuroval zahraničním platformám. Na českém trhu působí zejména Airbnb, která tu má lokální zastoupení, a dále HomeAway, Vacation Rentals, VRBO či Flipkey.

Nástup dluhových crowdfundingových platforem, které představují další část sdílené ekonomiky, byl však v Česku pozvolnější. Platformy zprostředkovávající P2P půjčky mezi fyzickými osobami jako Zonky.cz či Benefi.cz rozjely svou činnost až loni a v souhrnu v prvním roce rozpůjčovaly částku mírně přesahující 40 milionů Kč. Při vytvoření dostatečné důvěry v koncept P2P půjčování mezi fyzickými osobami by objem rozpůjčovaných prostředků mohl v roce 2020 dosáhnout podle analýzy výše dvou miliard Kč.

„I při tomto scénáři by však tato částka z pohledu nabídky (věřitelů) dosáhla jen poloviny promile objemu vkladů českých rezidentů u bank,“ uvádí dokument.

Newsletter