Se svobodou slova to jde k horšímu, varuje OBSE

Zástupkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes upozornila, že atmosféra pro práci novinářů v Evropě se zhoršuje. Kritizovala v této souvislosti Ukrajinu, pobaltské státy a Maďarsko. Informovala o tom agentura AP.

„Ve jménu bezpečnosti vlády přijímají opatření, která mají negativní dopad na svobodu médií a svobodu projevu, a to se týká i zavedených demokracií,“ řekla dnes ve Varšavě Dunja Mijatovičová z OBSE.

Jako příklad zhoršování svobody slova Mijatovičová uvedla Ukrajinu nebo Pobaltí, jejichž vlády se snaží zamezit práci novinářů se silně proruskými názory. Kyjev se před několika dny stal terčem kritiky, když na seznam nežádoucích osob zařadil desítky zahraničních novinářů a blogerů informujících z Ukrajiny o proruské vzpouře na východě země. Objevila se mezi nimi i trojice zaměstnanců moskevské pobočky britské BBC. Pobaltské země deportovaly žurnalisty kvůli obavám, že slouží jako nástroje ruské propagandy.

Minulý týden Mijatovičová vyzvala Maďarsko, aby přestalo ohrožovat novináře poté, co maďarští policisté zbili a obtěžovali reportéry informující o uprchlické krizi v Evropě. V této souvislosti zmínila čtyři případy. Vláda v Budapešti popřela, že by se něco takového stalo, i když o incidentech informovaly samy redakce. „Říkat, že se nic takového nestalo, je dost cynické,“ uvedla dnes Mijatovičová. „Bít novináře, zadržovat je, žádat je o vymazání záznamů, ničit jejich vybavení – to je rozhodně něco, co bych nerada viděla v jakékoliv zemi, ale když mluvíme o EU a vyspělých demokraciích, jde o něco naprosto nepřijatelného,“ dodala.

Newsletter