Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2120 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně část zisků odepisuje.

Šéf IEA čeká v příštím roce další pokles investic do těžby ropy

Investice do těžby ropy se v příštím roce pravděpodobně opět sníží, protože na trhu přetrvává převis nabídky nad poptávkou. Poprvé v historii ropného průmyslu by tak investice klesaly tři roky za sebou. Uvedl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol na energetické konferenci v Tokiu.

„Naše analýzy ukazují, že vstupujeme do období větší vrtkavosti cen ropy, a to v důsledku tříletého poklesu globálních ropných investic: v roce 2015, v roce 2016 a s největší pravděpodobností také v roce 2017,“ řekl Birol. „Je to poprvé v historii ropného průmyslu, kdy investice klesají tři roky za sebou,“ dodal. Tento vývoj by podle Birola mohl během několika let vyvolat na ropném trhu potíže.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko po úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel.

Nízké ceny tlačí ropné společnosti k rozsáhlému omezování investic. To však vyvolává obavy z budoucího nedostatku těžebních kapacit, který by mohl vést k prudkému nárůstu cen.

Ve středu se cena severomořské ropy Brent vyšplhala na třítýdenní maximum v blízkosti 50 dolarů za barel kvůli očekávání, že ropný kartel OPEC příští týden překoná vnitřní spory a uzavře konečnou dohodu o omezení těžby. OPEC se na prvním snížení těžby za osm let předběžně dohodl v září, podrobnosti plánu by členové kartelu měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni.

Newsletter