Seidler (ING): Vstup českého průmyslu do Q2 nezačal nejlépe

Podmínky v tuzemském průmyslu se dle dubnového indexu nákupních manažerů v průmyslu (PMI) dále zhoršily. Indikátor PMI poklesl na hodnotu 46,6 bodů a již pátý měsíc setrvává pod hranicí 50 bodů a naznačuje tak zpomalování tuzemského průmyslu. Dubnová hodnota se pak nachází na nejnižší hodnotě od prosince 2012. Dle respondentů v dubnu klesl nejen objem výroby a nových zakázek, ale také zaměstnanost.

Šetření naznačuje, že objemy nových zakázek klesly šestý měsíc v řadě, v dubnu pak poklesly obdobně jako předešlý měsíc, a to zejména z titulu slabší poptávky ze zahraničí. Zaměstnanost poklesla nejvíce od listopadu 2009. Podnikatelé však byli v dubnu více optimističtí než předešlý měsíc a předpokládají, že se zakázky opět začnou zvyšovat.

Vývoj tuzemského PMI tak v dubnu následoval vývoj v zahraničí. Předběžný PMI v Německu setrval pod hranicí 45 bodů a byl tak nejnižší od poloviny roku 2012. Pokračoval pokles nových exportních zakázek, a to zejména z titulu slabší poptávky v automobilovém sektoru. Účastníci šetření také zmiňovali odkládání rozhodnutí klientů z Velké Británie, což souvisí s nejistotami brexitu. Slabší vývoj v průmyslu tak přetrhává i začátkem druhého čtvrtletí, příznivější předstihové ukazatele z Číny, které reagují na novou vlnu tamních podpůrných opatření, by však měly postupně zlepšit i průmyslové podmínky v Německu a posléze tak i v tuzemské ekonomice.

Ačkoli dubnová čísla ze zpracovatelského průmyslu nikterak neoslnila, byla do velké míry očekávaná a nebudou mít tak na dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB vliv. Poslední mediální vystoupení členů bankovní rady naznačily, že podpora pro zvýšení sazeb na květnovém jednání je vyšší, a bankovní rada tak z titulu vyšší inflace a slabší koruny k dalšímu zvýšení sazeb dnes patrně přistoupí.

Newsletter