Senát zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti

Senát dnes zamítl zákon o rozpočtové odpovědnosti. Senátoři včetně zástupců vládní sociální demokracie jej dnes označili za neústavní ve vztahu k obcím či krajům. Pokud Sněmovna senátní veto přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud.

Avizoval to například předseda senátorů ČSSD a bohumínský starosta Petr Vícha. „Ústavní stížnost bych taky podepsal,“ uvedl. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil připomněl, že není možné běžným zákonem omezovat ústavou zaručené právo obcí a krajů územních celků na vlastní rozpočet. Poukázal na to, že nová pravidla měla mít původně formu ústavního zákona, vláda se na něm ale nedokázala ve Sněmovně s opozicí shodnout.

Návrh počítá s tím, že pokud by zadlužení veřejných rozpočtů překročilo 55 procent hrubého domácího produktu, vláda a další úřady by musely přijmout nápravná opatření. Zatímco vláda by musela předložit návrhy státního rozpočtu tak, aby pouze vedly k dlouhodobě udržitelnému stavu veřejných financí, obce a další instituce by musely mít rozpočty přinejmenším vyrovnané.

Newsletter