Senátoři kritizují Zemana za znevažování ústavy, jsou připraveni jednat

Třetina senátorů kritizuje prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během současné vládní krize. Píše to server České noviny s odvoláním na prohlášení zaslaném dnes ČTK, ve kterém senátoři sdělili, že jsou připraveni konat. Prohlášení podle serveru podepsalo 27 senátorů.

Senát může podle zákona může navrhnout ústavní žalobu na prezidenta pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. K přijetí takového návrhu je třeba souhlas třípětinové většiny přítomných senátorů. Ústavní soud pak může prezidenta zbavit funkce.

„Považujeme za nepřijatelné osobní útoky na předsedu vlády jako hlavu vrcholného orgánu výkonné moci a znevažování autority ústavních institucí v přímém televizním přenosu při tzv. předávání demise předsedy vlády,“ oznámili senátoři v prohlášení. Respekt k úřadu prezidenta je podle nich součástí politické praxe, ale nelze tolerovat případné protiústavní kroky.

„Klíčovou pojistkou je mechanismus vyvození ústavní odpovědnosti za hrubé porušení ústavního pořádku. Jako senátoři jsme si vědomi, že naší rolí není pouze přihlížet, ale, bude-li toho třeba, konat,“ sdělili. 

Newsletter