Soud v Ostravě dnes přezkoumá pohledávky vůči společnosti OKD

U Krajského soudu v Ostravě se dnes bude konat přezkumné jednání, během nějž soud přezkoumá pohledávky, které přihlásili věřitelé v insolvenčním řízení s černouhelnou společností OKD. Soudu se přihlásilo přes 550 věřitelů a jejich pohledávky dohromady přesahují 20 miliard korun, většinu z toho ale insolvenční správce Lee Louda popřel. Výsledek přezkumného jednání rozhodne o tom, jak budou rozložena hlasovací práva na schůzi věřitelů, která bude následovat ve čtvrtek a na níž se rozhodne, zda půjde OKD do reorganizace, nebo do konkurzu.

Neuznání pohledávek rozporují například fondy sdružené do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG), jejichž zájmy zastupuje v insolvenčním řízení Citibank. Ta přihlásila největší pohledávky, dohromady za více než 10 miliard korun, insolvenční správce je ale neuznal. Citibank nezastupuje jen AHG, ale všechny držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. AHG je od února majitelem většiny hlasovacích práv v NWR.

Podle Loudy Citibank mimo jiné neprokázala, že společnosti NWR dluh vůbec vznikl. Mluvčí AHG Roman Pařík zase uvedl, že popření pohledávek je vykonstruované a nezákonné a jeho cílem je záměrné poškození věřitelů. Spor možná skončí až u arbitráže. Největším zatím uznaným věřitelem je tak před dnešním jednáním skupina Advanced World Transport (AWT) s pohledávkami celkem za více než 460 milionů korun.

Louda ČTK řekl, že vzhledem k množství pohledávek může být dnešní jednání časově náročné. „Shrnu, které pohledávky nejsou zařazeny na přezkum, které byly přezkoumány a s jakým výsledkem. Nemusí se probírat nutně jedna pohledávka po druhé. Pokud se dohodneme se soudem, můžeme probírat zejména ty, kde jsou ty popěrné úkony,“ řekl Louda.

Do existenčních problémů se OKD dostalo kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti, insolvenční návrh na sebe v květnu podala sama firma. V dolech OKD se dál těží uhlí a pracuje tam i s dodavatelskými firmami asi 12.000 lidí. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Newsletter