Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Společnou měnu oslabily komentáře z ECB hovořící o prostoru pro snížení sazeb a možnosti zasáhnout v případě posilování kurzu. Měny regionu mají tendenci slábnout. Sílí jediná koruna, která prolomila 26,00 za euro, a je tedy nejsilnější od loňského března. Dynamiku jí dodaly včerejší komentáře guvernéra ČNB k sazbám.

Statistici zveřejní jak se v červnu vyvíjely maloobchodní tržby

Český statistický úřad dnes zveřejní informace, jak se v červnu vyvíjely útraty Čechů v obchodech. V květnu tržby v maloobchodě bez prodejů aut zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta z dubnových 4,9 procenta.

Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly v květnu meziročně o 11,2 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta a potravin o 4,6 procenta. Tržby internetových a zásilkových obchodů se zvýšily o čtvrtinu.

Prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 19,1 procenta. Tržby ze samotného prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly skoro o pětinu a za opravy motorových vozidel o 16,2 procenta.

Rostoucí zaměstnanost a s tím související zvyšování platů podle analytiků stále podporují chuť českých spotřebitelů utrácet. Tempo růstu maloobchodních tržeb v letošním roce podle ekonomů ale zvolna zpomaluje.

Newsletter