Steinmeier: V obchodních jednáních EU a USA ještě zbývá práce

Tempo jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy je po třech letech rozhovorů nadále nejasné a oběma stranám zbývá práce při dojednávání standardů a postupů. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Obě strany mají nadále „velmi daleko“ k vysoké kvalitě standardů a postupů, které si Brusel dokázal vyjednat v samostatné dohodě o volném obchodu s Kanadou, řekl šéf německé diplomacie před tisícovkou diplomatů a podnikatelských lídrů na konferenci německého ministerstva zahraničí.

Tempo rozhovorů o rozsáhlém obchodním paktu je podle něj nadále nejasné, a to nejen kvůli obezřetnosti, ke které vybízejí oba američtí prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel v neděli prohlásil, že rozhovory o volném obchodu mezi EU a USA v podstatě zkrachovaly.

Newsletter