Švagr: Převoz nafty z Německa do ČR by měl stát méně než 60 mil.Kč

Převoz nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu do České republiky by měl stát méně než 60 milionů korun. Novinářům to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Převoz zajistí státní distributor paliv Čepro. S částkou ve výši 60 milionů bez DPH počítala vypsaná zakázka, kterou SSHR na převoz nafty již dříve vypsala. Podle Švagra půjde o dosud největší logistickou operaci firmy.

„Předpokládáme, že nafta bude převezena do skladů Čepra, kde máme k dispozici určitou kapacitu. Čepro nám bude zajišťovat také dopravu a naskladnění do České republiky,“ uvedl dnes Švagr. Náklady spojené s opravou rozbité železniční vlečky v kraillingském areálu, který prozatím odvozu brání, zaplatí nový majitel skladu. Společnost Strabag již dříve vyčíslila opravu vlečky na 8,5 až deset milionů korun.

SSHR se dohodla na vrácení zásob nafty po mnohahodinovém jednání s insolvenčním správcem firmy a novým vlastníkem dnes nad ránem. Novým majitelem areálu v Kraillingu se stane německá firma Krailling Oils Development, která je majetkově propojená s firmou Fau z Přerova. Mluvčí SSHR Jakub Linka dnes ČTK řekl, že dohoda Česku zajišťuje, že nový majitel skladu by měl být schopen do dvou měsíců opravit rozbitou železniční vlečku, aby mohl být zahájen odvoz nafty. Švagr doplnil, že Česko se zavázalo, že následně naftu do šesti měsíců odveze. „Předpokládáme, že vyskladnění by mělo být ukončeno do konce března příštího roku,“ uvedl.

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. „Jde o věc, kterou insolvenční správce od začátku považuje za spornou. Bylo domluveno, že pokud správce do 18 měsíců od účinnosti podepsané smlouvy Českou republiku nezažaluje, má se za to, že nafta patří České republice,“ uvedl dnes dále Švagr.

V prosinci loňského roku podala SSHR v Německu v kauze trestní oznámení na neznámého pachatele. Švagr to tehdy odůvodnil tím, že existuje podezření ze spáchání trestného činu podvodu a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Z měření, které provedli předloni v prosinci němečtí celníci, vyplývá, že ve skladu v Kraillingu schází 6,3 milionu litrů paliva proti správnému evidenčnímu stavu. Od vyhlášení insolvence společnosti jsou zásobníky s naftou zaplombované. „Insolvenční správce o této pohledávce dosud nerozhodl a předběžně ji popřel. Součástí uzavřené dohody je i prohlášení, že insolvenční správce se zavazuje, že tuto pohledávku uzná, a vezme zpět své popření,“ dodal dnes Švagr.

Newsletter