Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Světová poptávka po zlatě se propadla na 6leté dno

Celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla nejníže od roku 2009, zejména kvůli nižšímu zájmu v Indii a Číně. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila konzultační společnost GFMS. Uvádí se v ní například, že Číňané místo zlata nakupovali akcie, které v té době slibovaly vyšší návratnost, zatímco dovoz zlata do Indie byl nejnižší za posledních pět čtvrtletí. Čína a Indie jsou největšími spotřebiteli zlata na světě.

Poptávka po zlatých cihlách a mincích se ve čtvrtletí meziročně snížila o 12 procent a je zhruba 63 procent pod svým vrcholem z druhého čtvrtletí 2013. Poptávka po zlatých špercích klesla o devět procent a jejich výroba o šest procent. Celková fyzická poptávka po zlatu se pak snížila o 14,2 procenta na 858 tun.

Goldman Sachs: Nejhorší zlato teprve čeká, tisíc neuhájí

Zlatu nepomohl ani propad čínských akcií, který se dostavil zhruba v polovině června. GFMS nicméně očekává, že poptávka i ceny kovu by se mohly začít zvyšovat v posledním čtvrtletí roku.

Nákup zlatých cihel a mincí v Číně klesl o 26 procent na 35 tun, což je nejméně od roku 2009. Nákup zlatých šperků se snížil o 23 procent na 102 tun, cituje ze zprávy agentura Reuters.

Prodej zlatých šperků v Indii ve druhém čtvrtletí vzrostl o 2,5 procenta na 158 tun. Dovoz zlata nicméně o deset procent klesl a byl nejnižší za pět čtvrtletí.

Ceny zlata se od počátku letošního roku snížily o více než sedm procent. Přispívá k tomu i růst kurzu dolaru v očekávání, že americká centrální banka již brzy zvýší úrokové sazby. GFMS odhaduje, že ve třetím čtvrtletí se průměrná cena zlata sníží na 1135 USD (27.700 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu) z 1192 USD ve druhém čtvrtletí. Do konce roku by se ale mohla cena podle odhadu GFMS zvýšit na 1175 USD.

Český trh se zlatými šperky loni poprvé od 2007 rostl

Newsletter