Oproti konsensu trhu horší výsledek amerického HDP za 2Q podpořil výprodejní tlaky na dolaru. Dolarový index klesl pod 92 bodů, proti euru se kurz posunul k 1,1880 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna se obchoduje nad hranicí 25,50 za euro.

Tripartita dnes bude jednat o trhu práce a bezpečnosti

Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády budou dnes odpoledne jednat o širším otevření trhu práce. Kvůli růstu ekonomiky a nedostatku uchazečů o práci žádají firmy zjednodušení a zrychlení vydávání pracovních povolení pro cizince. Podle odborů jde o citlivou věc, mimo jiné kvůli požadavku dalšího růstu mezd. Tripartita bude jednat také o bezpečnosti práce kvůli nárůstu počtu zemřelých.

Loni zemřelo při výkonu práce 131 lidí, o rok dříve 117, přitom v předchozí dekádě smrtelných úrazů ubývalo. V roce 2002 se jich stalo 206, o jedenáct let později jejich počet klesl na 113. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Státního úřadu inspekce práce Rudolfa Hahna za zvyšováním počtu může být oživení ekonomiky a růst zaměstnanosti. Loni bylo v Česku zaznamenáno 1299 pracovních úrazů s hospitalizací delší než pět dnů.

Tripartita se bude zabývat také stavem příprav dopravních staveb včetně těch, které vláda vyňala z požadavků na nové posouzení vlivů na životní prostředí EIA. Dalším tématem pravidelného zasedání bude čerpání evropských dotací.

Newsletter