Trump přislíbil rychlé plnění slibů, v Bílém domě jednal s Obamou

Donald Trump chce po lednovém převzetí úřadu prezidenta Spojených států začít rychle pracovat na plnění svých předvolebních slibů, mimo jiné na těch o přistěhovalectví či zdravotní péči. Trump to dnes prohlásil po schůzce s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem, uvedla agentura Reuters. Ještě předtím se sešel v Bílém domě s Barackem Obamou.

„Jak víte, chystáme se snížit daně,“ řekl Trump. „Myslím, že pro americký lid uděláme absolutně velkolepé věci,“ dodal.

Trump na Kapitol odjel z Bílého domu, kde jednal s Obamou. Vedle schůzky s Ryanem si naplánoval setkání také s šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem. Na obě tato jednání ho doprovodila nejen manželka Melania, ale také jeho viceprezident Mike Pence. Pence pak z Kongresu odjel do Bílého domu na jednání s dosluhujícím viceprezidentem Joem Bidenem.

Dosluhující demokratický prezident Barack Obama i jeho budoucí republikánský nástupce Donald Trump ocenili své dnešní setkání v Bílém domě. Obama novinářům po jednání řekl, že pokud Trump jako hlava státu uspěje, bude to znamenat úspěch pro celou Ameriku. Trumpovi Obama přislíbil veškerou pomoc, aby mohl vedení země hladce převzít. Trumpa do Bílého domu doprovodila manželka Melania, která se soukromě sešla s Obamovou ženou Michelle.

Chválou na schůzku v Oválné pracovně, která je ikonickým srdcem Bílého domu i prezidentské moci, Trump nešetřil. Setkání označil za poctu a novinářům řekl, že původně mělo být jednání krátké, ale protáhlo se asi na 90 minut. „Je to velmi dobrý chlapík,“ řekl vítěz voleb na adresu demokratického prezidenta. Během kampaně se přitom oba politici vzájemně ostře kritizovali. Trump Obamu označil za nejhoršího prezidenta, Obama Trumpa zase označoval za nekvalifikovaného pro nejvyšší úřad v zemi.

Dnes ale Trump řekl, že se těší na mnohé další budoucí schůzky s Obamou. Naznačil také, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout.

Obama řekl, že s Trumpem jednali o zahraničních i domácích tématech. Realitní magnát dodal, že mu Obama vysvětlil některá úskalí a že hovořil i „o opravdu skvělých věcech, kterých se podařilo dosáhnout“.

Jednání mezi Obamou a Trumpem se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima. Obamův mluvčí Josh Earnest na následné tiskové konferenci řekl, že se hovořilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům rovněž nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.

Newsletter