Americké výnosy po včerejším poklesu opět rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, od rána ji však postupně umazává v dolarovém indexu i proti euru. Polský zlotý a maďarský forint drží zisky, jediná koruna oslabuje k 25,95 za euro.

Trump uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele, přesune ambasádu

Americký prezident Donald Trump dnes oznámí, že Spojené státy uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele, a že ministerstvo zahraničí začne s přesunem americké ambasády do Jeruzaléma.

Zdrojem informace je jeden ze tří vyšších správních úředníků, který označil tuto změnu jako uznání ‘reality’ – jak z reality historické, kdy byl Jeruzalém hlavním městem Židů od pradávna, tak z reality moderní, jelikož Jeruzalém je sídlo vlády Izraele, legislativy, Nejvyššího soudu, předsedy vlády a správních kanceláří.

Trump také usměrní ministerstvo zahraničí, aby přesunulo ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Nejmenovaný úředník vysvětlil, že příkaz po ministerstvu vyžaduje, aby připravilo plán ‘s minimální zátěží navíc pro daňové poplatníky.’ V Tel Avivu je personál čítající asi 1000 lidí. Další úředník uvedl, že navzdory všem nadějím na okamžitý přesun, je ‘prakticky nemožné přestěhovat ambasádu zítra.’

 

Newsletter