Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Trump uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele, přesune ambasádu

Americký prezident Donald Trump dnes oznámí, že Spojené státy uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele, a že ministerstvo zahraničí začne s přesunem americké ambasády do Jeruzaléma.

Zdrojem informace je jeden ze tří vyšších správních úředníků, který označil tuto změnu jako uznání ‘reality’ – jak z reality historické, kdy byl Jeruzalém hlavním městem Židů od pradávna, tak z reality moderní, jelikož Jeruzalém je sídlo vlády Izraele, legislativy, Nejvyššího soudu, předsedy vlády a správních kanceláří.

Trump také usměrní ministerstvo zahraničí, aby přesunulo ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Nejmenovaný úředník vysvětlil, že příkaz po ministerstvu vyžaduje, aby připravilo plán ‘s minimální zátěží navíc pro daňové poplatníky.’ V Tel Avivu je personál čítající asi 1000 lidí. Další úředník uvedl, že navzdory všem nadějím na okamžitý přesun, je ‘prakticky nemožné přestěhovat ambasádu zítra.’

 

Newsletter