Trumpovi se nelíbí volební aliance Cruze a Kasicha

Republikánský favorit na prezidentskou nominaci Donald Trump kritizoval své soupeře Teda Cruze a Johna Kasicha za jejich volební alianci, jejímž cílem je přehradit newyorskému magnátovi cestu do zápasu o Bílý dům. Podle Trumpa se snížili ke spolupráci, která by například v byznysu byla nezákonná.

Cruz a Kasich o víkendu uzavřeli dohodu, že si v nominačním soupeření ve třech ze zbývajících 15 států rozdělí úlohy. Zatímco Cruz se soustředí na Indianu, Kaschovi ponechá Oregon a Nové Mexiko. Chtějí tak dosáhnout toho, aby Trump nedosáhl na počet 1237 delegátů potřebných k automatické republikánské nominaci do boje o Bílý dům.

Trump pro takovou spolupráci nenašel slova porozumění. Pokud jde o prezidentské volby, jsou podle něj Cruz a Kasich „matematicky mrtví“, protože na nominaci už sami nemohou dosáhnout. Jejich dohoda je podle Trumpa projevem zoufalství „dvou loutek, které jsou ve vleku sponzorů a lobbistů“.

Neobvyklý volební pakt Cruze s Kasichem se netýká úterních primárek v pěti státech na východě USA, kde zřejmě newyorský miliardář získá další delegáty. Dává ale podle analytiků oběma kandidátům naději, že Trump do červencové nominační konference nezíská počet hlasů potřebný k automatické nominaci už v prvním hlasovacím kole. Při hlasování v dalších kolech by se pak mohlo stát prakticky cokoli.

Trump v neděli promluvil ke svým stoupencům v leteckém hangáru ve městě Hagerstown v Marylandu. Potvrdil, že se získáním nadpoloviční většiny delegátů stále počítá. „Záleží mi jen na prvním kole hlasování. Nestojíme o druhé, třetí, čtvrté ani páté,“ konstatoval.

Newsletter