UDI Group míří na burzu. Na trhu START chce v 1. fázi 300 mil.

UDI Group, přední český developer, míří na trh START Burzy cenných papírů Praha. Prostřednictvím primární nabídky akcií (IPO) hodlá tuzemským investorům nabídnout podíl ve vybraných projektech. Při říjnovém START Day proto plánuje vydat akcie za 300 milionů korun. V případě úspěchu by se trh START mohl stát jedním z aktivně využívaných kanálů financování skupiny.

V říjnu budou mít čeští investoři možnost investovat do nově vzniklé dceřiné společnosti UDI CEE, kam UDI Group vloží v první fázi dva své projekty v hodnotě převyšující jednu miliardu korun. Nabídnuto bude zhruba 30 % společnosti. Cílem UDI Group bude získat v první tranši kapitál ve výši 300 milionů korun. Cílem je však touto cestou získat až 1 miliardu korun.

Finanční ředitel skupiny Libor Táborský vnímá projekt START jako oživení kapitálového trhu, který si UDI Group hodlá v říjnu otestovat: „Jakožto developer využíváme standardní formy financování. Mezi ně patří bankovní úvěry a podřízené půjčky či kapitál od domácích i zahraničních finančních investorů. Burzovní platforma START nás však oslovila jako zajímavá novinka, a proto jsme se rozhodli ji vyzkoušet jako další, na západě zcela standardní nástroj financování. Pokud se úpis v říjnovém kole osvědčí, nezůstaneme jen u jedné aukce, a tento nástroj bychom rádi využili opakovaně ve spojitosti i s naší expanzí do zahraničí.“

Pro transakci si UDI Group vybrala IPO boutique STARTEEPO, který letos během prvního pololetí pomohl se vstupem na burzu již dvěma firmám. A to tradičnímu výrobci specializované obuvi ze Slavičína společnosti Prabos plus a.s. a největšímu provozovateli coworkingových center v ČR skupině HUB VENTURES a.s.

František Bostl, Managing Partner společnosti STARTEEPO, předpokládá, že trh START tuto zkoušku zvládne: „Když jsme v roce 2017 začali společně s pražskou burzou připravovat otevření trhu START, věděli jsme, že to nebude nic lehkého. Jsme proto rádi, že se objevuje další zajímavá firma. Věřím, že UDI Group přiláká kromě retailových investorů i ty privátní. Poptávku po říjnovém IPO nyní indikujeme také z řad fondů, kteří na UDI Group ocení především stabilní historii a vysokou výnosnost daných projektů.“

O skupině UDI Group
Urban Developers and Investors (UDI Group) patří s více než 25letou historií mezi přední developerské skupiny v České republice. UDI Group založil Ing. Radek Menšík se svým otcem již v roce 1991. Tehdy se jednalo o rodinnou firmu zabývající se postupně výstavbou a prodejem rodinných a bytových domů a později i komerčních objektů. Postupně UDI Group vyrostla v developera, který za posledních 20 let zrealizoval projekty po celé České republice v hodnotě přesahující 11 miliard korun. Mezi realizované projekty například patří i pražské obchodní centrum Luka nebo OC Lužiny, které dnes společnost provozuje a ve kterém sídlí.
UDI Group v současné době realizuje své projekty se svými zahraničními partnery skrze společnost Urban Developers and Investors, LTD. registrovanou v Londýně. V České republice činnost probíhá přes dceřinou společnost Urban Developers and Investors, s.r.o. Předpokládaná výše investic, které má skupina již připraveny na nejbližších 5 let, činí zhruba 10 miliard korun. Mezi plánované projekty patří mimo jiné logistické centrum u obce Ostředek na D1, dále na D5 exit 100, Office Center Strakonická či další rezidenční nemovitosti v Praze Stodůlkách. UDI Group se stala také aktivní v zahraničí. Mezi připravované projekty v rámci regionu CEE patří projekty Ursus ve Varšavě (Polsko) či Kurir v Bělehradě (Srbsko). Skupina UDI v těchto destinacích již zřídila svoje pobočky a na těchto trzích hodlá působit dlouhodobě.
Kromě zakladatele Radka Menšíka patří mezi top management skupiny i Libor Táborský, který dříve působil jako vrcholný manažer PPF v Číně. Mezi strategické partnery pro projekty UDI CEE patří také David Hauerland a Petr Valenta z Fidurock Capital.

Newsletter