Ukrajina ukončí obchodování s anektovaným Krymem

Ukrajina za měsíc ukončí veškeré obchodní styky s anektovaným Krymem. Rozhodla o tom dnes ukrajinská vláda. Ze zákazu je podle premiéra Arsenije Jaceňuka vyloučena jen přeprava osobních věcí cestujících, „sociálně významné zboží“ a humanitární pomoc.

„Chci začít nejdůležitějším – rozhodnutím o obousměrném omezení dodávek zboží, prací a služeb s Krymskou autonomní republikou, která je součástí ukrajinského území, ale je dočasně okupována Ruskem,“ řekl Jaceňuk. Pokud jde o dodávky ukrajinské elektřiny na poloostrov, měla by o nich rozhodnout rada národní bezpečnosti.

Kyjev a Moskva si navzájem hrozí hospodářskými a obchodními sankcemi kvůli ukrajinské dohodě o volném obchodu s Evropskou unií, která má začít platit příští měsíc. Kyjev se současně snaží vyvíjet tlak na Krym, který Rusko zabralo loni v březnu, po pádu proruského režimu na Ukrajině.

Minulý měsíc byly poškozeny sloupy vedení, přivádějící elektřinu z Ukrajiny na poloostrov, a tak se dva miliony obyvatel Krymu ocitly bez proudu. Moskva zareagovala dodávkami generátorů a výstavbou vlastního vedení. Aktivisté na Ukrajině blokovali opravy zničeného vedení tak dlouho, že elektřina začala znovu proudit až minulý týden.

Zatím není jasný dopad chystaných sankcí, krymští představitelé tvrdí, že poloostrov je zásobován z Ruska.

Newsletter