Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu pod výprodejním tlakem. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

USA: Maloobchodní tržby rostly v červenci obnovily růst

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,6 procenta, Američané více utráceli za auta či jídlo v restauracích, vyplývá z dnešních údajů ministerstva obchodu. Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru předpokládali, že maloobchodní tržby se zvýší o 0,5 procenta.

Ministerstvo zároveň zpřesnilo údaje za červen. Podle zpřesněných čísel zůstaly tržby beze změn, původně ministerstvo uvedlo, že se o 0,3 procenta snížily.

Tržby bez zahrnutí kolísavého prodeje aut, benzinu, stavebních materiálů a služeb restaurací v červenci stouply o 0,3 procenta. V červnu tyto takzvané jádrové tržby po zpřesnění údajů o 0,2 procenta vzrostly. Původně úřad informoval o poklesu.

Nečekaně výrazné červencové zvýšení podle analytiků naznačuje, že solidní kondice amerického pracovního trhu spolu s levnějším benzinem přispívají po útlumu na začátku letošního roku k dalšímu zlepšování důvěry spotřebitelů a pomáhají zvýšit i jejich výdaje.

Lepší údaje by zároveň mohly posílit naděje, že americká centrální banka (Fed) by v září mohla zvýšit úrokové sazby ze současných rekordních minim.

Newsletter