Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

USA se spojenci podnikly 17 leteckých útoků na IS

Spojené státy se spojenci podnikly v pátek 17 leteckých útoků na vybrané cíle radikálního Islámského státu (IS). Z toho 12 úderů bylo vedeno v Iráku a pět v Sýrii, oznámila dnes americká armáda. Americký ministr obrany Ash Carter mezitím informoval, že v blízké době očekává intenzivnější útoky proti IS. V Pentagonu o tom chce příští týden jednat americký prezident Barack Obama.

Čtyři z útoků v Iráku zasáhly taktické jednotky IS a tři byly namířeny na jeho bojové pozice. Zničeno bylo například kulometné hnízdo IS u Mosulu, uvádí se v americkém prohlášení.

V Sýrii byly nálety namířeny proti blíže neupřesněným budovám.

Nálety na IS podnikají kromě USA také některé západní státy jako Británie a Francie a rovněž několik arabských zemí. Oddělenou leteckou kampaň v Sýrii vede Rusko, a to s pomocí syrské armády.

Po teroristických útocích zradikalizovaných muslimů ve Francii a v USA s desítkami mrtvých se zejména tyto dvě země rozhodly zintenzívnit válku proti IS.

Newsletter