Útočník ze švýcarského vlaku zemřel, před ním jedna oběť

Švýcarská policie stále nedokáže říci nic bližšího o motivu 27letého útočníka, který v sobotu ve vlaku poblíž lichtenštejnských hranic nožem a hořlavou tekutinou napadl své spolucestující. Těžce zraněný pachatel dnes v nemocnici zemřel, stejně jako předtím jedna z jím napadených žen. Policie ale nemá důkazy, že by šlo o teroristický čin.

Útok se odehrál v sobotu odpoledne za jízdy poblíž železniční stanice Salez v kantonu Sankt Gallen. Mladý Švýcar ve vlaku zranil šest pasažérů, ve vážném stavu byla kromě samotného pachatele ještě 34letá žena, která dnes svým zraněním podlehla. S těžkými popáleninami byl hospitalizován i sám útočník. Kvůli jeho kritickému stavu jej policie nemohla vyslechnout a muž dnes v nemocnici zemřel.

Policie od začátku uváděla, že s největší pravděpodobností nejde o teroristický čin. „Nedá se samozřejmě nic vyloučit, ale tato myšlenka je nám nyní hodně vzdálená,“ řekl dnes ohledně možného teroristického pozadí útoku policejní mluvčí Bruno Metzger.

Potvrzuje to i dnešní prohlášení policie kantonu Sankt Gallen. „Otázka motivu je zcela otevřená. Nyní neexistuje žádný důkaz, že by šlo o politicky motivovaný nebo teroristický čin,“ uvádí se v dokumentu.

Podle Metzgera není dosud jasné, zda chtěl útočník zasáhnout konkrétní osobu nebo jestli někoho z cestujících ve vlaku znal. Jisté ale je, že jednal sám a že nešlo o migranta, nýbrž o obyvatele sousedního kantonu. Podle místních médií měl „typicky švýcarské“ jméno. Mladý muž zatím neměl žádný záznam v trestním rejstříku a není vyloučeno, že za jeho činem stojí osobní problémy, informovala policie. Ta už provedla domovní prohlídku v jeho bydlišti, zkoumá i videozáznam z vlaku.

V době incidentu byly ve vlaku desítky cestujících. Kromě šestileté dívky utrpěli popáleniny či řezné rány 17letý mladík, 50letý muž a tři ženy ve věku 17, 34 a 43 let.

Zraněn byl i muž, který čekal na nástupišti nádraží. Podle policie vběhl do vagónu a vytáhl útočníka, na kterém hořely šaty, řekl deníku Blick policejní mluvčí Hanspeter Krüsi. „Jeho zásah zabránil nejhoršímu,“ řekl mluvčí a naznačil, že bez této intervence mohlo být zraněných víc.

Jde o první podobný útok ve Švýcarsku v poslední době. Série útoků zasáhla v posledních 18 měsících sousední Francii a Německo, stejně jako Belgii. V Německu afghánský žadatel o azyl v červenci zranil ve vlaku sekerou čtyři lidi.

Newsletter