Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

V bruselské mešitě našli obálku s podezřelým bílým práškem

Ve velké mešitě v centru Bruselu dnes zasahovali kvůli nálezu obálky s podezřelým bílým práškem hasiči i dekontaminační jednotka. Informovala o tom rozhlasová stanice RTL. Panují prý obavy, že by mohlo jít o antrax. Dekontaminaci se preventivně podrobilo sedm lidí.

Velká mešita stojí v bruselském Jubilejním parku, nedaleko institucí Evropské unie. Podle mluvčího hasičů Pierra Meyse přivolali pomoc zaměstnanci mešity s tím, že našli v poště obálku s bílým práškem a obávají se, že by mohlo jít o antrax. Zatím ale není jasné, jakou látku obálka obsahovala.

Pět civilistů a dva policisté, kteří prošli dekontaminací, podle Meyse nejeví žádné známky újmy na zdraví. Obálka s práškem už je na analýze v laboratoři.

Od soboty v Belgii kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku platí nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření. Ve středu se po několika dnech rozjela alespoň část metra. Otevřely se také školy.

Podle agentury Reuters obdržely belgické mešity po pařížských atentátech z 13. listopadu řadu hrozeb. Část z nich adresovala muslimům skupina, která si říká Křesťanský stát. V Belgii žije zhruba půl milionu muslimů.

Newsletter