V Turecku začal další soud se známými tureckými novináři

Před soudem v Istanbulu dnes začal druhý proces s bývalým šéfredaktorem opozičního listu Cumhuriyet Canem Dündarem a vedoucím redakce deníku v hlavním městě Ankaře Erdemem Gülem. Jsou obžalováni z podpory terorismu a prokuratura pro oba žádá desetiletý trest vězení, informovala média.

Zahájení procesu se zúčastnil jen Gül, který prohlásil, že před istanbulským soudem v jejich případě stojí celá žurnalistika. Güla a Dündara, který se zdržuje v zahraničí, a je proto souzen v nepřítomnosti, obžaloba viní ze „záměrné podpory ozbrojené teroristické organizace“.

V dnes zahájeném řízení, které z rozhodnutí soudu probíhá s vyloučením veřejnosti, jsou Dündar a Gül obžalováni z podpory duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Turecká vláda o tomto vlivném muži tvrdí, že stál za červencovým zmařeným pokusem části turecké armády o puč.

Oba novináři už byli v květnu v jiném procesu uznáni vinnými z vyzrazení státního tajemství a dostali jeden pět let a deset měsíců a druhý pět let vězení. „Zločinu“ se dopustili tím, že zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž jsou vidět nákladní vozy směřující z Turecka do Sýrie. Vláda tvrdila, že vezla pomoc Turkmenům v Sýrii, ale ve skutečnosti šlo o dodávky zbraní syrským povstalcům.

Dündar a Gül se proti tomuto prvoinstančnímu rozsudku odvolali a do rozhodnutí odvolacího soudu mohli zůstat na svobodě.

„Zpravodajství se stalo trestným činem,“ řekl dnes podle agentury DPA Gül, podle něhož kritici v Turecku už nemají žádná základní práva. Poukázal přitom na to, že v zemi je ve vězení více než stovka novinářů. „To ukazuje, že v Turecku neexistuje žádná skutečná svoboda názoru a tisku,“ dodal.

Newsletter