Varování z eurozóny: Průmysl nečekaně klesl

Průmyslová výroba v eurozóně se v březnu meziměsíčně snížila o 0,8 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Výroba tak zaznamenala druhý pokles za sebou, ačkoli analytici očekávali její stagnaci.

Eurostat navíc opravil tempo únorového poklesu produkce na 1,2 procenta z původně ohlášených 0,8 procenta. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že celkový hospodářský růst v eurozóně po velmi silném prvním měsíci letošního roku ochabl.

Eurostat koncem dubna ve svém rychlém odhadu uvedl, že hrubý domácí produkt eurozóny se v celém prvním čtvrtletí zvýšil o 0,6 procenta oproti předchozím třem měsícům. Tempo jeho růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 procenta v závěru loňského roku.

V celé Evropské unii se průmyslová produkce v březnu meziměsíčně snížila o 0,5 procenta po únorovém jednoprocentním poklesu. Nejvýraznější propad výroby zaznamenalo v rámci EU Irsko, které vykázalo pokles o více než 11 procent. Nejlépe si naopak vedlo Chorvatsko, kde se produkce zvýšila o pět procent. V České republice průmyslová výroba stoupla o 1,4 procenta.

Newsletter