Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

VIcepremiér po schůzce s Draghim: Podprora řeckých bank pokračuje

Řecká vláda bude pokračovat v úzké spolupráci s Evropskou centrální bankou a řeckou centrální bankou, aby zajistila stabilitu domácích bank. Uvedl to dnes vicepremiér Jannis Dragasakis po setkání s šéfem ECB Mariem Draghim.

Po prohlášení premiéra Alexise Tsiprase, že řecká vláda uspořádá 5. července referendu o záchranném programu, začali dnes Řekové masivně vybírat peníze z bankomatů, protože se obávají, že země opustí eurozónu. Více než třetina všech bankomatů v Řecku se dnes podle zdrojů ocitla bez peněz. Bankéři oslovení agenturou Reuters odhadují, že Řekové dnes odčerpali z bank 500 až 600 milionů eur (13,6 až 16,4 miliardy Kč).

Evropská centrální banka dnes oznámila, že podrobně sleduje vývoj situace kolem Řecka a Rada guvernérů se sejde „v patřičné době“. Podle informovaných zdrojů má zasedat v neděli a bude jednat o tom, zda prodlouží řeckým bankám program nouzového financování (ELA).

Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Strop úvěrů pro řecké banky nyní činí zhruba 89 miliard eur.

Zhruba 35 procent bankomatů, tedy 2000 z 5500 bankomatů, se dnes v určitou chvíli ocitlo bez hotovosti a musely být doplněny. Banky podle bankéřů spolupracují s centrální bankou, aby zajistily hotovost pro bankomaty.

Vybraná hotovost je dnes sice nižší, než v uplynulých dnech, kdy Řekové vybírali z bank více než jednu miliardu eur denně, bankéři však upozorňují, že je to kvůli tomu, že hotovost může být vybírána jen z bankomatů. Průměrný denní limit pro výběr z bankomatu je 600 až 700 eur. Výběr hotovosti je však dnes určitě mnohem vyšší, než je v sobotu obvyklé.

Zpráva o masivních výběrech z bankomatů vyvolala také spekulace, zda se v pondělí vůbec otevřou řecké banky a zda vláda nezavede denní limity pro výběry peněz z bank. Řecká vláda však tvrdí, že banky se otevřou jako vždy a nepřipravuje se zavést kontrolu kapitálu, aby zabránila kolapsu domácích bank.

Newsletter