Vláda odložila či přerušila většinu ekonomických bodů zasedání

Vláda dnes odložila či přerušila debatu o většině z ekonomických témat, které měla na programu. Na měsíc přerušila například rozpravu o novele, která počítá s přesunem výplat zvláštního příspěvku pro horníky z firem na stát. Ministři nedotáhli do konce ani debatu o rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, vrátí se k ní příští týden. Odložen byl i plán vzniku čtyř průmyslových zón. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) novinářům po jednání řekl, že většinou jsou to materiály, kde nebyly vypořádány zásadní rozpory.

Ministři odložili také novelu, která by měla podrobněji upravit proces poskytování dotací a možnost odvolání neúspěšných žadatelů. Stejně naložili se strategií vlastnické politiky státu. Dokument navrhuje, aby stát neměl podíl ve firmách, kde má méně než deset procent. Řízení těchto firem nemůže reálně ovlivnit.

Ministr Jiří Dinetsbier (ČSSD), který řídí vládní legislativu, zmínil, že ne zcela všechny ekonomické body dnes ministři odložili. Schválena byla transformace Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) na národní rozvojovou banku. Ministři schválili i vznik státní Hlavní báňské záchranné služby.

Návrh novely o rozpočtových pravidel podle Dienstbiera ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) sám stáhnul. „Předpokládám, že ho stáhl na základě negativního stanoviska legislativní rady vlády, které konstatovalo, že v jedné variantě je zákon neústavní a v druhé zcela chaotický, že by ještě spíše zhoršil nebo právně znejistěl účastníky řízení o poskytování dotací. Takže ministerstvo financí by to mělo konečně dopracovat, tak aby byl použitelný, konzumovatelný a neohrožoval čerpání dotací,“ uvedl.

Dnešní jednání vlády označil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na twitteru za „výživné“. Babiš podle něj vyhrožoval rozpadem koalice. „Jo, ČSSD na nás útočí kvůli proběhlé volební kampani. Různým výrokům, které padly v rámci kampaně,“ napsal Babiš ČTK na dotaz, zda tak opravdu činil. Uvedl, že neuspěl s požadavkem na okamžité svolání koaliční rady. Bude příští týden.

Mládek dnes jako reakci na svou prohru v druhém kole senátních voleb předal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém dal svou funkci k dispozici. Sobotka ho ale chce mít dál ve vládní sestavě. Mládek neuspěl ve druhém kole senátních voleb na Táborsku. Porazil ho učitel Jaroslav Větrovský (za ANO), kterému odevzdalo hlas 59,83 procenta voličů. Babiš v pátek na svém facebookovém profilu označil Mládka za politického parazita a vyzval voliče, aby podpořili Větrovského. Mládek na twitteru reagoval tak, že Babiš je šíbr, který nezná slušnost, a jeho počínání je chucpe.

Newsletter