Vláda schválila zákon, díky kterému by operátoři mohli ušetřit

Telekomunikační operátoři by mohli do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových investičních nákladů na budování vysokorychlostních sítí. Umožní jim to zákon o opatřeních ke snížení nákladů na budování sítí elektronických komunikací, který stanoví podmínky pro koordinaci staveb a jejich usnadnění. Návrh dnes schválila vláda, informoval na twitteru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Zákon, který vychází ze směrnice Evropského parlamentu, stanovuje pravidla pro využívání nynější infrastruktury pro pokládání nových sítí. Řeší situace, kdy je pokládáno vedení pro různé sítě souběžně, aby se například ve stejný čas na stejném místě nekopalo dvakrát. Měl by také odstranit neefektivnost při udělování administrativních povolení a překážky týkající se zavádění infrastruktury zastavěné v budovách.

Náklady na stavební práce podle návrhu představují kolem 80 procent celkových nákladů na budování sítí operátorů.

ČR chce zajistit, aby do roku 2020 měli všichni obyvatelé vysokorychlostní přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mbit/s a nejméně polovina domácností měla internetové připojení rychlejší než 100 Mbit/s. K budování nových sítí mají přispět evropské dotace v celkové výši 14 miliard Kč.

Newsletter