Výbor podpořil zahrnutí řemeslníků do EET až po 25 měsících

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit návrh na rozvolnění nástupu systému elektronické evidence tržeb. Řemeslníci by se do systému zapojili jako poslední ve čtvrté vlně po 25 měsících od účinnosti zákona. Jde o pozměňovací návrh, který ve Sněmovně vznesl Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) a dohodla se na něm i vládní koalice.

Výbor dnes posuzoval vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb i související změnový zákon. Vyjadřoval se ke vzneseným pozměňovacím návrhům a dával k nim svá doporučení.

Klaškův podpořený návrh rozkládá spouštění systému EET do čtyř fází. Po sedmi měsících od účinnosti zákona by se měly zapojit hotely a restaurace, jako poslední by se po 25 měsících měli připojit řemeslníci. Jde hlavně o takové, kteří nemají stálou provozovnu. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v pondělí řekl, že bez přijetí tohoto návrhu si nedovede představit, že by jeho strana zákon jako celek podpořila.

Výbor naopak nedoporučil schválit návrh Františka Adámka (ČSSD), který chce podpořit české pohostinství tím, že se stravovací služby zařadí do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Vláda je chce přesunout ze sazby 21 procent do patnáctiprocentní sazby.

Výbor nedoporučil ke schválení ani většinu ostatních pozměňovacích návrhů. Například lidovec Ludvík Hovorka chtěl, aby evidenci tržeb podléhaly i loterijní firmy. Úsvit – Národní koalice chce odsunout účinnost zákona na rok 2017 a chce ho upravit tak, aby se evidence tržeb týkala pouze poplatníků daně z přidané hodnoty. Ani to výbor nepodpořil.

Newsletter