Vypsané zakázky ve stavebnictví rostou, zadané klesly o 36 pct

Od ledna do konce srpna vypsali veřejní investoři 2217 zakázek pro stavební firmy za 80,7 miliardy korun. Počet se meziročně zvýšil zhruba o čtvrtinu, objem o pětinu. Zadávání zakázek konkrétním firmám ale vázne. Jejich počet meziročně klesl o 27,3 procenta na 2870, hodnota se snížila o 36,5 procenta na 52,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research na základě dat z Věstníku veřejných zakázek.

V srpnu veřejní investoři vypsali 207 výběrových řízení na stavební práce za 7,2 miliardy korun. Počet se meziročně zvýšil téměř o třetinu, objem byl zhruba dvojnásobný. „Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 1,2 miliardy korun vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na stavbu obchvatu Krnova,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Počet i hodnota, kterou státní investoři zadávají konkrétním firmám, už několik měsíců v řadě klesá. Od začátku roku do konce srpna se hodnota meziročně snížila o 36,5 procenta. Podle nedávného průzkumu společnosti EconLab, který sledoval zadávání všech veřejných zakázek v krajích, se velká část z nich zruší. V Jihomoravském kraji to bylo v letech 2013 až 2015 47 procent zakázek, v Plzeňském kraji 43 procent. „Prakticky všechny kraje hodnotíme negativně za to, že často soutěží metodou pokus-omyl. Zakázka se vypíše, a po připomínkách firem se mění, jednou, dvakrát, ale třeba v Moravskoslezském kraji i osmkrát,“ doplnil předseda EconLab Jiří Skuhrovec.

Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha byly do konce srpna zadány tři stavební zakázky s cenou nad miliardu korun. První byla modernizace dálnice D1 v úseku Psáře – Soutice za 1,13 miliardy korun. Zakázku získalo sdružení Metrostav, Swietelsky stavební. Druhou je oprava železniční trati Opava východ – Olomouc hlavní nádraží za 1,03 miliardy korun, kterou dostala společnost Strabag Rail. Třetí je oprava trati Okříšky – Zastávka u Brna za 1,14 miliardy korun rovněž pro Strabag Rail.

Největším zadavatelem zakázek z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR, následují Správa železniční dopravní cesty a ministerstvo zemědělství. Z komunálního sektoru zadal největší objem zakázek Kraj Vysočina.

Newsletter