Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak během dopoledne zpevnily. Aktuálně část zisků korigují. Koruna se obchoduje kolem 26,15 za euro.

Výrobci rýpadel Noen vzrostly loni tržby o 82 procent, zisk klesl

Společnosti Noen, která se mimo jiné zabývá výrobou rýpadel pro povrchovou těžbu uhlí, vzrostly loni meziročně tržby o 82 procent na 941 milionů korun. Čistý zisk firmy klesl o 24 procent na 3,2 milionu korun. Vyplývá to z výsledků zveřejněných ve Sbírce listin. Marketingová ředitelka společnosti Kateřina Rosová Veverková dnes ČTK řekla, že pokles zisku byl způsoben nižším příjmem z dividend od dceřiných společností firmy.

Objem tržeb podle ní podléhá u Noenu stejně jako u obdobných společností výrazným meziročním výkyvům. „Důvodem jsou především dodavatelské kontrakty s dobou realizace, která obvykle přesahuje dvě až tři účetní období,“ uvedla. Podotkla, že letos proto tržby společnosti v meziročním srovnání zřejmě poměrně významně klesnou.

Na začátku loňského roku Noen dokončil a uvedl do provozu kolesové rýpadlo v severoněmeckém lomu VKD. Šlo o druhý stroj podobného typu, který firma do lomu dodala. V červnu začala montáž rýpadla pro bulharskou státní společnost Mini Marica-Iztok. Speciální 600tunový a 52 metrů dlouhý stroj těží skrývku v jednom z největším hnědouhelných dolů na Balkáně ve městě Radnevo na jihu Bulharska. Rosová Veverková ČTK řekla, že cena každého ze strojů dodaných do Německa činila zhruba milion eur, tedy 27 milionů Kč. Hodnota kontraktu v Bulharsku pak podle ní dosahuje stovek milionů korun.

Společnost Noen působí na českém i mezinárodním trhu od roku 1997. Hlavní činností firmy je projektování a inženýring strojů a zařízení pro povrchové dobývání nerostů, transportní zařízení, zařízení pro manipulaci s materiálem a dodávky strojů a zařízení pro skládková hospodářství sypkých hmot.

Mezi dceřiné společnosti firmy patří například Noen Export, která má na starosti expanzi produktů na zahraniční trhy, nebo Noen Bulgaria, jež se soustředí přímo na Bulharsko.

Newsletter