Vývoz z Číny v červnu nečekaně vzrostl, pokles dovozu zpomalil

Vývoz z Číny v červnu nečekaně oživil, dovoz však opět klesl, což posiluje očekávání, že vláda bude muset přijmout další opatření na podporu ekonomického růstu. Přebytek bilance běžného účtu se pak meziročně zvýšil o 47 procent na 46,5 miliardy USD (1,13 bilionu Kč). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

Vývoz v červnu stoupl o 2,8 procenta, když v květnu naopak o 2,5 procenta klesl. Dovoz do země se snížil o 6,1 procenta a jeho propad tak zpomalil ze 17,6 procenta v předchozím měsíci. Výsledky byly příznivější než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali pokles vývozu o 0,2 procenta a dovozu až o 15 procent. Přebytek obchodní bilance měl podle nich činit 55,7 miliard USD.

Celní úřad dodal, že krize v Řecku měla „určitý dopad“ na obchod, vnější poptávka je však všeobecně slabá a vývoz oslabují taká rostoucí náklady na práci a silnější jüan.

Zlepšení vývozu je příznivým signálem pro komunistické představitele země, kteří se obávají poklesu počtu pracovních míst poté, co ekonomický růst v prvním čtvrtletí zpomalil na sedm procent a ve druhém čtvrtletí by mohl dále oslabit. Přetrvávající propad dovozu, který klesá již osm měsíců za sebou, naznačuje, že domácí spotřeba zůstává slabá, přestože centrální banka od listopadu čtyřikrát uvolnila svoji měnovou politiku, aby podpořila ekonomickou aktivitu.

Newsletter