Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Vztahy EU s Čínou ohrožuje spor kolem statusu tržní ekonomiky

Neochota Evropské unie přiznat Číně status tržní ekonomiky by mohla poškodit vzájemné hospodářské vztahy a vést až k obchodní válce. Ve svém komentáři to dnes napsala státní zpravodajská agentura Nová Čína.

„Nejhorším scénářem by mohla být obchodní válka,“ píše Nová Čína v komentáři. „Cena by mohla být příliš vysoká,“ dodává. Také evropští diplomaté již podle německé agentury DPA varují, že obě strany „směřují k obchodní válce“.

Evropská unie se stejně jako další členové Světové obchodní organizace (WTO) musí rozhodnout, zda Číně do letošního 11. prosince status tržní ekonomiky udělí. Pokud by tak učinila, čínské zboží by se jednodušeji dostávalo na evropský trh.

Čína se stala členem WTO v prosinci 2001. Při svém vstupu přijala na 15 let status netržní ekonomiky a toto období skončí právě v prosinci tohoto roku.

Většina europoslanců se letos v dubnu shodla, že status tržní ekonomiky by Číně neměl být přiznán, protože země nesplňuje kritéria EU. Členové Evropského parlamentu v debatě také vyjádřili obavy o pracovní místa v EU a ochranu evropského průmyslu.

Pokud by Čína získala status tržní ekonomky, snížila by se pravomoc EU zatěžovat čínský dovoz antidumpingovými cly. Ta se používají v případech, kdy se zboží vyvážené do zahraničí prodává levněji než na domácím trhu.

V poslední době se v EU množí stížnosti na příliv levné oceli z Číny, se kterým se potýkají rovněž oceláři v České republice. Loni se zisk tuzemských oceláren propadl o více než dvě třetiny, především kvůli levné čínské konkurenci.

„Čína není tržní ekonomika a udělení takového statusu by Evropskou unii připravilo o možnost efektivní ochrany proti čínskému dumpingu. Vítáme proto květnové usnesení Evropského parlamentu, v němž se europoslanci jasně vyjádřili proti udělení tržního statusu,“ řekl koncem května výkonný ředitel svazu Hutnictví železa Jaroslav Raab.

Český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v polovině května uvedl, že změna statusu Číny na tržní ekonomiku by v českém ocelářství a keramickém průmyslu znamenala ohrožení 4000 až 5000 pracovních míst.

Newsletter