Z rezervy rozpočtu dostalo loni nejvíc ministerstvo spravedlnosti

Z vládní rozpočtové rezervy, která je součástí státního rozpočtu, dostalo loni nejvíc peněz ministerstvo spravedlnosti, které je potřebovalo na dorovnání platů soudců a státních zástupců. Další významnou částku obdržel Úřad vlády ČR, aby zaplatil většinu škody z kauzy Promopro. Další výdaje z rezervy směřovaly hlavně na bezpečnost a opatření související s migrací. Uvádí to státní závěrečný účet za loňský rok, který vláda předložila Sněmovně.

Rozpočtová rezerva je součástí každého státního rozpočtu a podle zákona musí představovat nejméně tři desetiny procenta plánovaných výdajů. Pro loňský rok činila 3,84 miliardy korun a stát z ní vyčerpal téměř 96 procent, zhruba 3,68 miliardy korun.

Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z rezervy téměř 911 milionů na doplacení platů a dalších náhrad soudců i státních zástupců. Souviselo to s rozsudkem Nejvyššího soudu z prosince 2014, který přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu kvůli nesprávně vypočítané platové základně i kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu pro určení soudcovských mezd. Vláda se nakonec dohodla s většinou soudců na kompromisním dorovnání platů.

Úřad vlády obdržel 748 milionů, aby mohl zaplatit pohledávku finančního úřadu vyplývající z kauzy Promopro. Zbylou část škody, 100 milionů korun, uhradil úřad z ušetřených peněz z předchozích let. Společnost Promopro zajišťovala během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Zakázku na pronájem a obsluhu techniky, která podle médií původně neměla překročit 85 milionů korun, získala bez výběrového řízení. Podle finančního úřadu porušil Úřad vlády ČR zakázkou rozpočtovou kázeň.

Další peníze obdrželo ministerstvo vnitra. Na opatření nutná kvůli migrační krizi šlo 217 milionů korun. Dalších 118 milionů z rezervy směřovalo na zajištění bezpečnosti na Letišti Václava Havla. Šlo o pořízení moderních bezpečnostních systémů, které mají například rozeznat obličeje cestujících. Na stejný účel přidělila vláda z rezervy 60 milionů Bezpečnostní informační službě. Na zvýšení bezpečnosti na letišti mělo jít podle vlády celkem 187 milionů korun.

Ministerstvo školství dostalo deset milionů na podporu motocyklového mistrovství světa v Brně, dalších 20 milionů byla dotace pro Český egyptologický ústav. Ministerstvo dostalo také půl miliardy korun na posílení výdajů na vědu, výzkum a inovace.

Newsletter