Zahraniční obchod Japonska v září zaostal za očekáváním

Schodek zahraničního obchodu Japonska se v září snížil na 114,5 miliardy jenů (22,8 miliardy Kč) z loňských 962 miliard JPY, zaostal však za očekáváním. Růst dovozu pak již třetí měsíc za sebou zpomalil a rovněž byl horší, než se čekalo, hlavně kvůli slabší poptávce z Číny. To vyvolává obavy, že by se Japonsko mohlo propadnout do recese, a podporuje spekulace, že japonská centrální banka bude muset přijít s dalšími stimulačními opatřeními.

Vývoz ze země se v září meziročně zvýšil jen o 0,6 procenta na 6,42 bilionu jenů, nejpomaleji od loňského srpna. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zvýšení až o 3,4 procenta. Meziměsíčně se pak vývoz snížil o 1,7 procenta. Dovoz v září meziročně klesl o 11 procent na 6,53 bilionu jenů.

Bilance zahraničního obchodu Japonska se zlepšila hlavně díky poklesu cen ropy a paliv. V září dovoz ropy, plynu a uhlí klesl meziročně o 36 procent.

Analytici očekávali, že bilance zahraničního obchodu skončí v září v přebytku 84,4 miliardy JPY. Zpomalení v Číně však zabránilo oživení vývozu, hlavního pohonu růstu japonské ekonomiky, což zvyšuje tlak na japonskou centrální banku, aby pomohla oživit růst a rozšířila měnovou stimulaci ekonomiky.

Vývoz do Číny se snížil o 3,5 procenta. Vývoz do Asie, která se na celkovém exportu Japonska podílí zhruba polovinou, se snížil o 0,9 procenta a pokles zaznamenal poprvé za sedm měsíců. Vývoz do USA, které jsou nyní největším zahraničním obchodním partnerem Japonska, však stoupl o 10,4 procenta. Dovoz z USA pak klesl o 0,1 procenta.

Newsletter