Žaloba viní GM, že podváděl s emisemi podobně jako Volkswagen

Americká automobilka General Motors Co. čelí obvinění, že u stovek tisíc svých vozů s naftovým motorem používala podobné zařízení jako Volkswagen, aby prošla emisními testy. U soudu v Michiganu dnes byla podána hromadná žaloba jménem majitelů a pronajímatelů více než 705.000 vozů Silverado a Sierra s naftovým motorem z modelových let 2011 až 2016, napsala agentura Reuters. GM označil žalobu za neopodstatněnou.

Žaloba požaduje různá odškodné, včetně vrácení peněz nebo ztracené hodnoty při dalším prodeji i náhradu škody nad běžnou kompenzaci. Podle žaloby umožňovala podvodná zařízení vozů GM projít kontrolami v USA, a to i v době, kdy jejich emise byly dvakrát až pětkrát vyšší, než povoluje zákon.

Mluvčí automobilky označil žalobu za neopodstatněnou. Dodal, že automobilka se proti ní bude bránit.

GM je od roku 2015, kdy byl odhalen emisní skandál Volkswagenu, šestou automobilkou, která čelí podobnému obvinění, upozornila agentura Bloomberg. Úřady kvůli emisím vyšetřují automobilky Fiat Chrysler, Daimler, Renault a PSA. Nejnovější žaloba podle Bloombergu vyvolává otázky ohledně důvěryhodnosti čisté dieselové technologie.

Newsletter