Zeman u soudu: Pro ČSSD byl ve sporu o Lidový dům partnerem Altner

Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s notářem Václavem Halbichem, prý nevěděl. Nevyloučil ale to, že další spolupracovníci existovali. Zeman to řekl během svého svědectví v občanskoprávním sporu, který vede bývalý notář Halbich s ČSSD a se společností Alba.

Zeman jako předseda ČSSD uzavřel v roce 1997 smlouvu o právním zastoupení strany. „Z mého hlediska byl jediným partnerem pan doktor Altner,“ odpověděl Zeman na otázku soudkyně, kdo zastupoval ČSSD na základě smlouvy. O smlouvě s dalšími spolupracovníky ho Altner prý ale neinformoval.

„Byli jsme informováni o tom, že vznikly spory mezi Altnerem a jeho spolupracovníky, takže jsme nemohli peníze vyplatit, protože jsme nevěděli, v jakém poměru je vyplatit,“ odpověděl Zeman na otázku, proč sociální demokraté peníze dali do soudní úschovy.

Svědectví prezidenta trvalo zhruba 20 minut. Po půl desáté od soudní budovy odjel. Halbich po Zemanově odchodu řekl, že si myslí, že prezident nemluvil pravdu. „Uspořádal s námi sedm schůzek, Altner nepřišel ani jednou. On se bál, že mu pan předseda položí nějakou otázku a on nebude schopen odpovědět. Tři roky na to nesáhl, nic o tom nevěděl,“ prohlásil Halbich.

Halbich se ve sporu domáhá 17 milionů korun za právní služby pro stranu ve vítězném boji o její sídlo, Lidový dům. Zeman smlouvu podepsal s Altnerem, který na ČSSD nedávno za zastupování v kauze Lidového domu vysoudil 338 milionů korun. Halbich ovšem tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil a že za práci nedostal zaplaceno. Jako důkaz předložil mimo jiné děkovný dopis, který mu zaslal právě Zeman. Žalobu směřuje jak vůči ČSSD, tak vůči firmě Alba, které Altner před 16 lety postoupil svou pohledávku vůči straně.

Justice projednává Halbichovu žalobu od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner, který v případu rovněž vystupuje jako svědek, Halbichovy zásluhy popírá. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.

Newsletter