Zisk a tržby American Airlines klesly, překonaly ale odhady

Zisk a tržby největší světové letecké společnosti American Airlines Group v prvním čtvrtletí klesly, dnešní výsledky firmy ale překonaly očekávání. Leteckým společnostem nyní prospívá pokles cen paliv, poptávka po přepravě ale v některých částech světa slábne, ceny letenek vůli ostré konkurenci klesají a zvyšují se naopak náklady aerolinií na pracovní sílu.

Čistý zisk American Airlines se proti stejnému období minulého roku snížil o 25 procent na 700 milionů dolarů (16,8 milionu Kč). Pokles nastal proto, že firma si musela z provozního výsledku odložit daňovou rezervu 417 milionů dolarů proti pouhým 11 milionům USD o rok dříve, kdy ještě daňově započítávala těžké ztráty minulých let. Čtvrtletní zisk na akcii dosáhl 1,25 USD a o šest centů překonal odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters.

Výnosy společnosti se snížily o čtyři procenta na 9,44 miliardy dolarů. Průměrný výnos na jednu míli a cestujícího klesl o sedm procent kvůli zlevnění letenek na některých linkách, kde se společnost ocitla pod tlakem nízkonákladových přepravců.

American Airlines utratila za palivo o 33 procent méně než před rokem, což znamenalo úsporu 607 milionů USD. Náklady na pracovní sílu ale kvůli zvyšování mezd vzrostly o 12 procent, což znamenalo 279 milionů USD navíc.

Newsletter