Pražská burza by měla zahájit silnější s podporou Erste

České akcie by měly po včerejším propadu otevřít růstem, Erste Bank by měla táhnout celý trh vzhůru po lepších výsledcích za 3Q14. Banka sice propadla do ztráty 554 mil. EUR, přičemž ale trh očekával ztrátu ve výši 566 mil. EUR. Na provozní úrovni a na straně výnosů Erste spíše příjemně překvapila, takže patrně uvidíme zavírání krátkých pozic otevřených včera před závěrem obchodování, což potáhne cenu nahoru. Komerční banka by se mohla díky Erste také vymanit z prodejního tlaku a korigovat své včerejší ztráty. Akcie ČEZ zůstanou nad 600 korunami a budou kopírovat poměrně slušnou výkonnost německých utilit v posledních dnech.

Erste ve 3Q s nižší než očekávanou ztrátou, výhled potvrzen

Polské akcie by mohly spíše padat, KGHM by mohla negativně reagovat na nižší ceny mědi a stříbra ale banky by mohly tento pokles vyrovnat. Maďarsko bylo v posledních dnech výrazně pod prodejním tlakem, takže se dá očekávat, že nízké ceny na akciích MOL a OTP přitáhnou zahraniční kupce.

Evropské trhy by měly zahájit dnešní seanci mírným růstem okolo 0,2 %, například Bayer oznámil dobré výsledky, stejně jako STMi. Naopak mírně negativně může působit výhled společnosti Linde, který ukazuje, že firma asi nesplní očekávání zisku za rok 2015 a 2016.

Celkově budou trhy asi nelikvidní, investoři budou čekat na odpolední data o americkém HDP.   

Newsletter