Pražská burza: KB na horské dráze, zítra se odhalí Unipetrol

Český akciový trh po mírně volatilnějším dni uzavřel mírně v negativním pásmu. Na trhu je stále ale cítit poptávka po bankách a ČEZu, takže během dne index PX rostl až o 0,75 %, čímž výrazně překonával okolní trhy. Akcie ČEZ opět uzavřely nad 600 korunami, podpořeny zvýšeným doporučením od HSBC na „koupit“ z „držet“, a svým růstem o 0,72 % výrazně překonaly ostatní utility v Evropě, které naopak klesaly o zhruba 0,75 %.

Poměrně výrazné výkyvy kurzu jsme registrovali na Komerční bance. Akcie v ranní části obchodování překonala úroveň 5600 korun, což přimělo obchodníky zavírat krátké pozice, takže následně se akcie dotkla i úrovně 5700 korun! Poptávka po akciích KB byla také způsobena rotací kapitálu z polských bank, které se potýkají s problémy spojenými s hypotékami poskytnutými klientům ve švýcarském franku, právě do Komerční banky a částečně také do Erste Bank. Komerční se nakonec na úrovni 5700 neudržela a propadla zpět pod 5600 korun, kde svoji dnešní „horskou dráhu“ ukončila. Erste posilovala dnes nad 750 korun a přidala 0,35 %, naopak VIG kvůli vybírání zisků o 1,14 % oslabil.

Česká výsledková sezóna na startu: koho překvapí? (+ kalendář)

Výrazně oslabily akcie O2 a sice o 4,78 % a to během dne dokonce propadly pod 120 korun. Na trhu došlo také k vybírání zisků, přece jen akcie od začátku července vzrostla o 100 %, takže výběr zisků je logický. Unipetrol se udržel na 4letých maximech okolo 185 korun, zítra bude zveřejňovat výsledky za 2Q15, které by měly přinést zisk okolo 3 miliard korun. Objem obchodů na pražské burze byl 600 milionů korun a nejobchodovanější akcií byla Komerční banka se zobchodovanými 246 miliony korun.

Okolní trhy klesaly mnohem více než Čechy. Maďarsko odepsalo 0,9 %, za to Polsko dnes zažilo černou středu. Akcie v Polsku se totiž „zkroutily“ o bezmála 3 %, když na bankách jsme běžně registrovali propady o 4 %, těžař stříbra a mědi KGHM ztratil dokonce silných 9 % a zavřel na 5letém minimu.

Newsletter