Pražská burza mírně ztratila, banky přetlačily ČEZ. Evropa nervózní z Iráku

Pražská burza ve čtvrtek nepatrně poklesla; dařilo se ČEZ, naopak neúspěšný den zaznamenaly banky. Na evropských trzích panuje drobná nervozita okolo útoku na Bagdád.

Pražská burza ve čtvrtek nepatrně poklesla o 0,02 % na závěrečných 1037 bodů. Energetika ČEZ se dnes vyjádřila k rozšíření jaderných bloků elektrárny Dukovany, první blok by mohl začít fungovat v roce 2035. Na zprávu reagoval ČEZ pozitivně a připsal si 0,63 %, zakončil na 603,8 Kč.

ČEZ: První z nových bloků Dukovan možná do roku 2035, následován dalším

Drobných výprodejů se dnes dočkal evropský bankovní sektor, Erste (-0,34 %). Ke včerejší revizi ratingu rakouských bank se dnes vyjádřil tamní ministr financí Michael Spindelegger, který revizi agentury S&P zcela nepochopil.

Rakouský ministr financí: Krok Standard & Poor’s jsem nepochopil já ani banky

Dalšímu zástupci z pražské burzy Komerční bance se také nedařilo a odepsala si -0,42 %. V poklesu pokračovala i pojišťovna VIG, která se obchoduje již bez nároku na dividendu (-0,28 %). Negativní nálada na bankovních titulech převládá napříč celou Evropou, například Deutsche bank poklesla o 0,76 % a z evropského indexu Euro Stoxx 50 (-0,17 %) poklesla italská InteSanPaolo -2,4 % a francouzská Sociéte Generale o -1,8 %. Pokles u Sociéte Generale podtrhly i dnešní reportované výsledky za inflaci ve Francii, které dopadly pod odhady o 0,1 % na nule

Německý DAX klesá o 0,15 %, opět se nedařilo leteckému dopravci Lufthansa, který pokračuje ve výprodejích -1,84 %. Všeobecnou negativní náladu podtrhly horší data z amerického trhu práce a maloobchodních tržeb a nervozita vyhrocené situaci v Iráku, kde dnes islamisté zaútočili na Bagdád. Eskalace napětí podporuje cenu ropy, ropa Brent připisuje 0,93 % a Crude Oil dokonce +1,48 %.

Nervozita se promítla i do ostatních regionů polský index WIG -0,45 %, maďarský Budapest Se -0,5 % a překvapivě roste rakouský ATX o 0,15 %.

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a. s.

Newsletter