Pražská burza na nule: ztráta Erste proti ziskům KB a ČEZu

Pražský index PX uzavřel dnešní seanci prakticky beze změny, přestože během dne ztrácel více než procento. Výraznější propad jsme tentokrát viděli u akcií Erste Bank, které se sice ráno obchodovaly v pozitivním pásmu, ale odpolední výprodej poslal titul nakonec níž o 1,5 %. Obrácený průběh mělo obchodování na akciích ČEZ, které po otevření spadly k hodnotám okolo 612 korun, ale odpoledne se za podpory sílících cen německých utilit, ropy a elektřiny, vydrápaly do pozitivního pásma a uzavřely na denním maximu 623,6 koruny silnější o 0,74 %. Komerční měla také ranní část seance slabou, když spadla na denní minimum 4.856 korun, nicméně odpoledne nabídka zmizela a zahraniční kupci ji vyhnali v závěru velmi blízko k úrovním 5.000 korun. Rostly také akcie VIG a sice o 0,64 % na 1.095 korun, což je 5leté maximum. Nejvíce pak dnes klesaly akcie NWR -9 % a CETV -2,19 %. Objemy obchodů byly přibližně 20 % pod průměrem tohoto roku. Na trhu byla opět cítit zahraniční poptávka, důvodem mohla být lepší data z českého průmyslu (PMI) za listopad, která překonala očekávání analytiků.

Polský index uzavřel také bez výraznějších změn, přestože během dne obchodoval výrazněji v červeném pásmu. Trhu pomohl obrat na cenách komodit, hlavně ropy, a tak PKN vystřelilo o 1,75 % a místní energetické firmy PGE a Tauron přidaly 3,25 % respektive 1,75 %. Největší polské banky PKO a Pekao dokázaly také skončit s mírnými zisky a pomohly indexu WIG20 do pozitivních hodnot.

Maďarské akcie dnešní seanci „odnesly“ silnými výprodeji. Richter Gedeon oslabil o 2,35 % poté, co ruský rubl, kam Richter prodává více než 1/3 produkce, propadl o 5 %. MOL na posilování cen ropy skoro nezareagoval a skončil slabší o 1,47 %, a OTP odepsala 1,34 %. Celkově maďarský index BUX ztratil za dnešek 1,51 %.  

Newsletter