Pražská burza nedokázala navázat na růst v Evropě, Unipetrol po výsledcích -3 %

Středoevropský region se dnes nedokázal inspirovat mírným růstem západoevropských indexů. Stejně jako pražská burza, která poklesla o 0,17 %, nedokázal růst ani polský WIG -0,25 %. Naopak dařilo se slovenskému indexu SAX +1,36 %. Rakouský index ATX +0,4 % rostl po boku německého DAX +0,3 %. Francouzský CAC přidal +0,19 %, britský FTSE 100 a španělský IBEX 35 zakončily na zelené nule.  

Výrazným zklamáním byly dnes akcie těžařského obra GlaxoSmithKline, který prudce poklesl poté, co výrobce snížil svůj zisk. Akcie nabraly rekordní ztráty a obchodovaly se až -5 %.

Guvernér ČNB Miroslav Singer dnes zopakoval dříve vyřčené stanovisko, že intervence proti koruně by měly pokračovat nejméně do druhého čtvrtletí 2015. Růst si dnes připsaly akcie ČEZ +0,51 %, rakouské Erste +1,68 %, Fortuny +1,1 %, Pegasu +0,6 %. Naopak opět se nedařilo O2, na které pokračovala vlna výprodejů, akcie zakončily o 4,11 % níže na 268,5 Kč.

Intervence nejméně do druhého čtvrtletí 2015, zopakoval Singer

Unipetrol v hluboké ztrátě kvůli odpisu rafinérského majetku, PKN v rekordní kvůli Litvě

Oslabovaly také akcie Unipetrolu -2,96 % po dnešním reportu výsledků za 2Q. Tržby společnosti se zvýšily o 31 % na 32,4 miliardy korun, čistý výsledek ale kvůli jednorázovému odpisu aktiv dosáhl záporných 3,49 mld. Kč. Unipetrol negativně přehodnotil výhled v segmentu rafinérie a tomu upravil hodnotu aktiv. S rekordní kvartální ztrátou zakončila čtvrtletí také polská mateřská skupina PKN Orlen, tam vlivem litevské divize.

Sněmovna dnes prosadila nižší daň z nafty a benzínu, avšak následně rozhodla, že bude v pátek hlasovat znovu.

Sněmovna bude v pátek znovu hlasovat o snížení spotřební daně z nafty a benzinu, které už dnes jednou schválila.

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter