Pražská burza pod tlakem světa. ČEZ se korekcí blíží 600 korunám

Český trh se dostal výrazně pod prodejní tlak, když všechny evropské trhy dnes výrazněji ztrácely na základě obav investorů ze zpomalení ekonomik na starém kontinentu, zejména po špatných německých makrodatech. Index PX se propadl opět nejvíce v porovnání se sousedními indexy WIG a BUX. 

Největší propad jsme zaregistrovali u akcií ČEZ, který ztratil bezmála 3 % na 624 korun a pomalu se blíží k úrovním okolo 600 korun, kterou jsme nedávno zmínili jako cílovou cenu pro korekci. Slabší německá makrodata se jistě odrazí i na cenách elektřiny a tak je pokles k cenám okolo 600 korun vysoce pravděpodobný. V akciích ČEZ dnes protekla více než polovina celkového objemu na burze.

Dalším titulem, který se nevyhnul výraznějšímu poklesu, byla Erste Bank. Včerejší vyšší doporučení od Goldman Sachs bylo zapomenuto a akcie se opět blíží k podpůrné úrovni 490 korun, navíc slabší objem na burze spíše působí negativně a tak je možné, že tuto úroveň v následujících dnech prolomí. Komerční banka se svým 1% poklesem také výrazně zaostala za výkonností středoevropských bank, graf stále naznačuje, že bychom se mohli podívat níže, a sice k cenám okolo 4820 korun.

Philip Morris, kde je podle grafu zvýšená likvidita, se blíží k hranici 10.000 korun a zdá se, že zde se již pokles díky vysokému dividendovému výnosu 8 % zastaví. Nicméně bude záležet na konkrétním zahraničním prodejci, jak bude s výprodejem své pozice v této akcii pokračovat.

PX index: -1,38 % – objem 24  mio USD

Maďarské akcie prošly dnešní celosvětovou korekcí pouze s mírnými ztrátami, když jak MOL tak OTP odepsaly pouze okolo 0,1 %. Největším propadákem na tamním trhu byly akcie MTEL (-1,66 %) a sice díky zprávě, že nevyplatí žádnou dividendu z letošního zisku.

BUX index: -0,37 % – objem 20 mio USD

Polsko také výrazně překonalo západoevropské trhy, podpořeno zvýšeným doporučení Citigroup pro tento trh. Citi radí nyní investorům být „nadváženi“ v polských akciích, nicméně dnes došlo ke korekci současného růstového trendu na akciích KGHM (-1,13 %) a PKN (-0,58 %), naopak banky byly proti poklesům celkem imunní a uzavřely bez větších změn.

WIG20 index: -0, 43% – objem 215 mio USD

Newsletter