Pražská burza prochází výprodejem, PX -9 % v řadě

Ještě 7. června se index pražské burzy PX pohyboval na dosah 900 bodů. Po sérii výprodejů, pokračujících i v úvodu nového týdne, se PX zanořil už pod 820 bodů. Kumulovaná ztráta dosahuje k 9 procentům. V úvodu nového týdne byl pod tlakem zejména ČEZ.

Evropské trhy jsou pod taktovkou obav z Brexitu a stahování pozic v akciích středoevropského regionu je patrné i na pražské burze. Výprodej se uskutečňuje na objemu zhruba o stovku milionů korun vyšším (0,7 miliardy korun), než je průměr posledního roku. V pondělí PX index odepsal 2,5 %, na německých a francouzských akciích vidíme ztrátu kolem 1,1-1,2 procenta, u britských titulů zhruba 0,7 procenta.

Prodejnímu tlaku dnes odolávaly akcie Kofoly a z podpory analytiků KB těžící akcie tabáku Philip Morris ČR. KB pro ně stanovila nákupní doporučení s cílovou cenou 13.500 korun, což je podstatně nad 12.200 Kč, u kterých titul na pražské burze obchoduje nyní.

Sázka na Philip Morris ČR: Růst výroby, vyší zisk i dividenda

Ztrátu utrpěla v úvodu týdne především energetika ČEZ, která odepsala 4,5 procenta do blízkosti 400 korun za akcii. Také Unipetrol zakončil o viditelných 3,3 procenta níže. Podle zprávy, která byla zveřejněna po závěru obchodování, představenstvo odmítlo návrh akcionáře Paulinino na výplatu dividendy 15 korun na akcii. Do blízkosti ČEZ snížily svou ztrátu také akcie pojišťovny VIG. V Evropě jsme viděli klesat především finanční tituly, ČEZ ale utrpěl i poklesem ceny elektřiny na německém trhu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter