Pražská burza procitá z „rebalanční“ party

V Praze se dnes červenalo, když pouze jediný titul na burze skončil v zeleném. Kombinace několika faktorů jako dnešní sentiment na světových burzách a korekce nárůstů spojených s rebalancí českých titulů v regionálním indexu z pátku minulého týdne se podepsala za ztrátou indexu PX -1,1 %. Objem obchodů zůstal na svém průměru, dosáhl necelých 700 mil. korun.

Klasicky nejvíce obchodovaný titul ČEZ dnes neudržel hranici 630 Kč a odepsal -1,11 %. Akcie dnešním dnem zaznamenala vyšší prodejní dynamiku a zavírala na svém denním minimu. Silná poptávka, z které akcie těžila v posledních dnech, se vytratila, což se ihned projevilo na dnešním závěru. Na trhu byla vidět zvyšující se nabídka poblíž 630 Kč, která se dnešním dnem nevyčerpala a může viset nad zítřejším obchodováním. Akcii se nedostalo příliš podpory z jednání v EU ohledně osudu povolenek CO2 ke konci dekády a na tomto poli pokračuje stále nejistota s jedinou jistotou a to dalších kol jednání úředníků EU.

Banky dnes přidaly do ztrát indexu a rakouská Erste se svou -1,8% ztrátou nejvíce. Domácí Komerční banka pokoušela během dne prolomit hranici 5500 Kč, ale stále přicházející poptávka tuto hranici prozatím podržela. Na titulu bylo v poslední době vidět určité vyčerpání a neochota kupců titul pronásledovat ve vyšších úrovní poblíž 5600 Kč. Dnešní propad dodal titulu opět trochu dynamiky, když úroven pod 5500 Kč způsobila obnovený zájem.

Jediným titulem, který skončil v plusu, se tak stal Unipetrol se ziskem 2,03 %. Zde ale platí stále stejné, tj. minimum zájmu a nízký objem. Je patrné ale, že současné úrovně přilákaly kupce, když propad z minulých dnů tažen vyřazením z indexu CECE nedostál obavám, co se objemu na prodej týče. Akcie Fortuny se ztrátou -1,1 % dnes uzavřely den v poklidném tónu, za zmínku stojí slušný obchod v objemu 100 tis. kusů.

Akcie v okolních státech regionu zaznamenaly smíšený vývoj, když polský index WIG odepsal -0,7 %, táhl dolů bankovní sektor po úpisu akcií Bank Millennium na trhu. Maďarský BUX drží svůj nákupní moment a přidal dalších 0,4 %. Dnes to byly akcie MOL, které svým ziskem 2,8 % pomohly nejvíce.

Newsletter